menusearch
elmopazhoheshnews.ir

ناسا برای نخستین بار صدای سیاهچاله را منتشر کرد

جستجو
پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۷:۵۳:۴۱
۱۴۰۱/۲/۱۹ دوشنبه
(0)
(0)
ناسا برای نخستین بار صدای سیاهچاله را منتشر کرد
ناسا برای نخستین بار صدای سیاهچاله را منتشر کرد

به گزارش پایگاه علم و پژوهش نیوز، سازمان فضایی آمریکا، ناسا، برای اولین بار با تجزیه و تحلیل پرتو‌‌‌‌های ایکس ساطع‌شده از دل سیاهچاله‌، صدای بلعیده شدن ستاره‌ها توسط سیاهچاله‌ها را منتشر کرده است.

میلیون‌ها سیاهچاله‌در کهکشان‌ها پنهان هستند و تنها هر از چند گاه که ستاره‌ای را می‌بلعند از خود پرتو‌‌‌‌های ایکس ساطع می‌کنند و به مدد این پرتوها دانشمندان می‌توانند حضور آن‌ها را رصد کنند.

اخترشناسان با بررسی این پرتو‌‌‌‌های ایکس منتشر شده در فضا توانسته‌اند مکان هشت جفت سیاهچاله‌ و ستاره‌ای که به دور آن می‌گردد را مشخص کنند. پیش از این دانشمندان تنها پژواک پرتو ایکس دو جفت کهکشان-ستاره را تشخیص داده بودند.

اخترشناسان اعتقاد دارند هنگامی که سیاهچاله‌ در مراحل پایانی بلعیدن گاز و غبار داغ یک ستاره است، تاجی خیره‌کننده و بسیار پرانرژی از فوتون‌ها آزاد می‌کند. دو نوع پرتو ایکس ایجاد شده در این فوران پژواک سیاهچاله‌ را ایجاد می‌کند و ستاره‌شناسان می‌توانند با تجزیه و تحلیل این پژواک فاصله سیاهچاله‌ با ما و همین‌طور تغییرات آن را به هنگام بلعیدن ستاره ردیابی کنند.

تیم تحقیقاتی برای این منظور ابزاری خودکار به نام «ماشین طنین» ساختند که داده‌‌‌‌‌های ماهواره‌ای را برای یافتن ردی از پژواک سیاهچاله‌ای جستجو می‌کرد. این داده‌ها توسط تلسکوپ پرتو ایکس ناسا و یا «کاوشگر ترکیب داخلی ستاره نوترونی» (NICER) استفاده کردند که در ایستگاه فضایی بین‌المللی تعبیه شده است.

پژواک‌ها از سمت سیاهچاله‌ مرکز کهکشان «مسیه ۸۷» در ۶۰ میلیون سال نوری زمین، و سیاهچاله‌ مرکز کهکشان «پرسئوس» در حدود ۲۵۰ میلیون سال نوری زمین به ما رسیده‌اند/ خبرگزاری آنا.

هدر سایت
پرسش‌‌‌‌های متداول
پایگاه خبری علم و پژوهش نیوز
پایگاه خبری علم و پژوهش نیوز
آخرین اخبار