menusearch
elmopazhoheshnews.ir

ماهی‌ ها مانند انسان ‌ها ریاضی می‌فهمند

جستجو
پنج شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۹:۲۷:۴۵
۱۴۰۱/۱/۱۸ پنج شنبه
(0)
(0)
ماهی‌ ها مانند انسان ‌ها ریاضی می‌فهمند
ماهی‌ ها مانند انسان ‌ها ریاضی می‌فهمند

به گزارش پایگاه علم و پژوهش نیوز و به نقل از سیناپرس، محققان آلمانی دریافته ‌اند که سیچلایدها و لقمه‌ ماهی ها هر دو می‌‌توانند مقادیر کم را بدون نیاز به شمارش آن‌ها تشخیص داده و محاسبه کنند.

دکتر ورا شلوسل (Vera Schluessel) از مؤسسه جانورشناسی دانشگاه بن آلمان در بیانیه ‌ای توضیح می‌‌دهد: ما حیوانات را برای انجام جمع و تفریق ساده آموزش دادیم. با انجام این کار، آنها باید یک مقدار اولیه را افزایش یا کاهش می‌دادند.

اگرچه برخی افراد ماهی ها را به دلیل حافظه آنها که فقط سه ثانیه طول می‌کشد، کودن‌‌‌‌های قلمرو حیوانات می‌نامند، اما مطالعه جدید ظرفیت آنها را برای جمع‌‌‌‌های پیچیده نشان داد. به گزارش سیناپرس،مهارت‌‌‌‌‌های عددی آن‌ها با دیگر گونه‌‌‌‌‌های بی ‌مهرگان و مهره ‌داران برابری می‌‌کند و کارشناسان احتمال می‌دهند که آنها به اندازه پرندگان و پستانداران باهوش هستند.

ماهی ‌‌‌‌‌های موفق توانایی ‌هایشان بسیار بالاتر از حد شانس بود به ‌ویژه در لقمه ‌ماهی ها که باز هم، این سوال را مطرح می‌کند که اگر از آنها سوال درست پرسیده شود، ماهی ها چه توانایی هایی دارند.

در آزمایش ‌ها، تیم پژوهشی به حیوانات آموزش داد تا رنگ ‌‌‌‌‌های آبی و زرد را به عنوان نمادهایی برای جمع یا تفریق با ضریب یک تشخیص دهند. هشت تا از این ماهی‌ها، ماهی‌‌‌‌‌های آب شیرین و بقیه گونه ‌ای از سیکلیدها بودند که به گورخر ماهی معروف بودند. در طول آزمایش‌ ها، آبی به معنای به اضافه یک و زرد به معنای من‌‌‌‌های یک بود.

پژوهشگران مطالعه به هر ماهی کارت هایی با اشکالی که هر کدام از رنگ ها را در مخزن آنها نمایش می‌داد نشان دادند و سپس دو دروازه به آنها ارائه کردند که حاوی نشانه هایی با تعداد اشکال مختلف بودند و یکی از آنها پاسخ صحیح ریاضی بود. به گزارش سیناپرس،به عنوان مثال، اگر یک ماهی سه شکل آبی را می‌دید، یک به سه اضافه می‌کرد و از دروازه ای عبور می‌کرد که چهار شکل را نشان می‌داد و برای پاسخ صحیح یک جایزه غذایی دریافت می‌کرد.

شش سیچلاید گورخری و سه لقمه‌ ماهی یاد گرفتند که آبی را به طور پیوسته با جمع و زرد را با تفریق مرتبط کنند. به طور متوسط، ۲۸ جلسه برای سیچلایدها و ۶۸ جلسه برای لقمه‌ ماهی ها طول کشید تا مسائل ریاضی را کشف کنند. به طور کلی، آنها عملکرد خوبی داشتند اگرچه یادگیری اضافه کردن برای ماهی ها آسانتر بود.

به گفته محققان، موفقیت در میان سیچلاید‌‌‌‌های گورخری متفاوت بود، به طوری که ماهی ها به ۲۹۶ آزمایش از ۳۸۱ (۷۸ درصد) به درستی پاسخ داد. این در حالی است که نژاد‌‌‌‌های لقمه‌ ماهی ۱۶۹ از ۱۸۰ (۹۴ درصد) را پاسخ دادند. برای آزمون تفریق، سیچلایدها به ۲۶۴ از ۳۸۱ (۶۹ درصد) و لقمه‌ ماهی ها ۱۶۱ از ۱۸۰ (۸۹ درصد) به درستی پاسخ دادند. محققان می‌گویند: به طور کلی، به نظر می‌رسد که ماهی، مستقل از اینکه آیا نیاز بیولوژیکی مستقیم وجود دارد یا نه، می‌تواند وظایف پیچیده عددی را حل کند.

شرح کامل این پژوهش و یافته‌‌‌‌های حاصل از آن در آخرین مشاره مجله Scientific Reports منتشر شده و در دسترس علاقه مندان قرار دارد/سیناپرس

مترجم: سامیه خسروی زاده

هدر سایت
پرسش‌‌‌‌های متداول
پایگاه خبری علم و پژوهش نیوز
پایگاه خبری علم و پژوهش نیوز
آخرین اخبار